Obecné info:

 

 

Slovo "čakra" pochází ze sánskrtu(jeden z nejstarších starých jazyků) a znamená kolo nebo disk. Hinduistické texty, zabývající se prouděním energie v lidském těle, používají tento výraz pro centra v našem těle, která mají schopnost přijímat energii, určitým způsobem ji přetvářet a opět vyzařovat. Čakry nestojí samostatně, navzájem odděleny, naopak jsou propojeny sítí "kanálů", takže kvalita fungování jedné z čaker se nutně odrazí i na ostatních.

Čakry jsou centra, kterými proudí energie do našeho hmotného těla. Vypadají jako rotující různobarevná kola. Každá čakra vibruje v jiném energetickém rytmu a s odlišnou frekvencí.

Je-li proudění energie příliš silné nebo naopak příliš slabé, dochází k nerovnováze v našem astrálním i fyzickém těle. Pokud nedojde včas k nápravě a nerovnováha přetrvává, dochází ke vzniku tělesných i duševních chorob.

Je tedy nutné pro zdraví našeho těla i duše, aby energie proudila v našich čakrách v souladu a harmonii. Někdy mohou být některé čakry blokovány, tzn., že mají slabé vibrace a životní energie nemůže volně proudit. Toto zabklokování může  být způsobeno nejrůznějšími negativními vlivy z našeho okolí - stresem, strachem, šokem, zklamáním, různými starostmi.

Čakry se  mohou dokonce úplně uzavřít, ale k tomu dochází jedině v důsledku smrti. Jinak v našich čarách neustále proudí energie.

Čakry většiny lidí mají obvykle průměr cca 10 cm, při duchovním rozvoji člověka se čakry rozšiřují, frekvence jejich vibrací se zvyšuje a i jejich barvy jsou jasnější a zářivější.

Tradičně se uvádí sedm hlavních čaker umístěných nad sebou ve středu trupu.
Zobrazují se jako lotosové květy, z nichž každý rezonuje o jiných frekvencích a odpovídá určité barvě duhy. Jednotlivé čakry se otáčejí buď doleva nebo doprava.

Čakry jsou v neustálém otáčivém pohybu, který způsobuje, že energie je vtahována do nitra čaker. 

Každá čakra je spojena s jinou barvou.

  1. Muladhára čakra – základní kořenová čakra (umístění čakry - mezi konečníkem a genitáliemi) - barva červená
  2. Svadhistana čakra – křížové energetické centrum (umístění čakry – podbřišek) - barva oranžová
  3. Manipura čakra – energetické centrum – solar plexus (umístění v oblasti okolo pupku) - barva žlutá
  4. Anaháta čakra – energetické centrum srdce (umístění čakry – oblast srdce) - barva zelená
  5. Višudha čakra -  energetické centrum v hrdle - barva světle modrá
  6. Adžna čakra –  energetické centrum mezi obočím (umístění čakry –střed čela - "třetí oko") - barva indigo (královská modř)
  7. Sahasrára čakra – energetické centrum na temeni hlavy - barva fialová

Každá jednotlivá čakra ovlivňuje orgány které jsou v její blízkosti. Naše čakry ovlivňuje stav naší mysli, naše emoce a vibrační prostředí, ve kterém se nacházíme. Pokud dokážeme udržet naše čakry v harmonii, ovlivníme tím velmi pozitivně naše fyzické i duševní zdraví. - K tomu nám mohou pomoci i "čakrové svíce" využité k tzv. "čakroterapii".